Mozaik Mermer

Mozaik Mermer

Mermer Nedir ?

    Genel anlamda mermerler; kalker (CaCO3) ve dolomitik kalkerlerin (CaMg(CO3)2) ısı ve basınç altında metamorfizmaya uğrayarak, tekrar kristalleşmesi sonucunda yeni bir yapı kazanmalarıyla meydana gelen taşlardır. Endüstriyel anlamda; kesilip parlatılabilen ve ticari değeri olan her türlü kayaç, mermer olarak adlandırılmaktadır. Petrografik olarak mermerler; masif, kabaca tekdüze irilikte (geçirdiği metamorfizma şekline göre) kalsit kristallerinin arasında boşluk bırakmaksızın dirildiği bir mozaiktir. Mermer kalker olarak anılan kireçtaşının metamorfizma geçirmesinden oluşmuş sert bir kayaçtır.

    Bu genel metamorfizma, oldukça derinlerde şiddetli basınç ve sıcaklığın etkisiyle olmaktadır. Mermerin esasını oluşturan kalker kalsit kristallerinden oluşmaktadır. Kalsit, kalsiyumlu taşların değişmelerinden, karstik bölgelerdeki çökeltilerden meydana gelir. Mermer bu kalsit kristallerinin sıkışması sonucu meydana gelir. 

    Basınç ve sıcaklık altında kristaller arasındaki boşluklar ortadan kalktığından, kalkere göre daha sert bir yapıya sahip.

    Resmi tanımının ardından mermeri günlük bir dille tanımlayacak olursak, en basit   haliyle geçmişten günümüze kullanımının sürdüğü doğal bir taştır. Günümüzde yaşam   alanlarında ve birçok inşaat projelerinde kullanılabilen birçok farklı yapıda doğal taş   olmasına rağmen, doğal taş denince akla ilk gelen yine mermerdir. Mermeri diğer birçok   doğal taştan ayıran özelliği ise yapısı itibariyle en dirençli ve kullanımı yaygın olması   özelliğidir. 

Mermer Nerelerde Kullanılır ?

    Mermer birçok farklı alanda kullanılabilir aslında. Bunun için belli bir ölçüt söz konusu değildir. En eski tarihlerdeki mimari yapılara ve inşaalara bakıldığında bile oldukça çok kullanımı olduğu gözlenebilir. Eski çağlarda mermer vb. doğal taşlar harici inşaat projelerinde kullanılabilecek yapı malzemeleri bilindiği üzere oldukça kısıtlıydı. Bu sebepten dolayı mermer yapılara daha çok rastlandığı söylenebilir. 

    Günümüzde sanayinin ve teknolojinin gelişimi ile birlikte   yapı ve inşaat sektörü de haliyle yön değiştirmiş,   betonarme yapılar inşa edilmeye başlanmıştır. Ancak buna   rağmen yapılarda ve yaşam alanlarında oldukça sık     mermer kullanımına devam edilmektedir.

   Mermer birçok formda kullanılabilir. Zemin döşemeleri,   merdiven basamak kaplama, denizlik küpeşte ve duvar   kaplama gibi birçok farklı yapı alanında farklı ebat ve   modellerde kullanılmaya devam edilmektedir. 

    Tüm bu döşeme formlarının da dışına çıkarak, günümüzde artık mermeri herhangi bir ürün formunda bulabilmeniz de olağandır. Bunlara örnek olarak; lavabo, hamam kurnası, saksı, vazo, fıskiye, şömine, patlatma mozaik, dekoratif minimal ürünler, banyo ve mutfak aksesuarları vb. gibi ürünleri gösterebiliriz. 

Özellikle mimari tasarımlarda en iyi sonucu almak için daha çok lüks yapılarda mermer kaplama ve döşemelikler sıkça tercih edilmektedir. Hem sofistike zevklere hem modern trendlere her dönem hitap edebilmesi mermeri diğer tüm kimyasalların yardımıyla üretilen yapı malzemelerinden ayırmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Hemen Ara
Teklif Al !