Zemin Döşeme

Zemin Döşeme

Gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanılan zayıf zeminler çok kısa süre içerisinde bozulabilir ya da eski özelliğini kaybetmektedir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için beton zeminlerin üzerine çeşitli zemin kaplama uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar ile zemin daha dayanıklı ve sağlıklı bir hale getirilebilir. Ancak zemin kaplama yaptırmadan önce ihtiyaçları doğru bir şekilde belirleyerek zemin kaplama çeşitleri arasından en iyi seçim yapılmalıdır. Bu yazımızda sizlere zemin kaplama yaptırmadan önce fikir alabilmeniz ve en iyi zemin kaplama çeşidini seçebilmeniz için zemin kaplama çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtlarını detaylı bir şekilde vermeye çalışacağız.

En Çok Tercih Edilen Zemin Kaplama Çeşitleri

Kaplama işlemlerinden önce zeminde detaylı bir keşif yapılarak alanın ihtiyaçları belirlenmelidir. Bu ihtiyaçlara göre yapılacak olan zemin kaplama uygulamasının kalınlığı ve malzemeleri belirlenecektir. Aynı zamandabu keşif sırasında varsa beton zemindeki çatlaklar ve problemler de belirlenerek zemin kaplama işleminden önce düzeltilmelidir. Keşif işleminin sona ermesinin ardından en uygun zemin kaplama çeşidi seçilerek işlemlere başlanabilir. Epoksi Baktım olarak sizin için en çok tercih edilen zemin kaplama çeşitleri ve uygulamalarını bir araya getirdik.
İşte en çok tercih edilen zemin kaplama çeşitleri :

  • Epoksi Zemin Kaplama
  • PVC Zemin Kaplama
  • Poliüretan Zemin Kaplama
  • Laminant Parke Zemin Kaplama
  • Üç Boyutlu Zemin Kaplama
  • Kauçuk Zemin Kaplama
  • Seramik Zemin Kaplama

Zemin Kaplamanın Önemi Nelerdir ? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zemin kaplamada doğru seçim önemlidir.Evimize,ofisimize zemin kaplama yaparak hem yalıtım anlamında hem de estetik görünüm anlamında güzel olmasını isteriz.Bu seçimleri yaparken  uygulama yapılıcak yerin konumuna,mevsim şartlarına ve amacına dikkat edilmelidir.

Eğer satılık evler inşa ediyor veya dekore ediyorsanız bölgedeki müşterilerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda doğru bir seçim yapmak için o bölgedeki yerel emlakçılardan bilgi alınabilir.

Seramik-Porselen Karo

Porselen karo renk ve stil seçenekleri açısından en çeşitli olan döşeme malzemesidir.Porselen karo ve seramik en dayanıklı zemin seçeneklerindendir ve çok az bakım gerektrir.Porselen karolar inşaat,tadilat alanında bulunuyorsa periyodik olarak mühürlenmeyle korunabilir.Bu işlem,zarar görmemesini istediğiniz kiralık mülkler için güzel bi tercih olabilir.

Kurulumu güçtür.Sert bir malzeme olduğundan ve zemin soğuk olabiliceği için salon,yatak odası,mutfak gibi yerlerde pek tercih edilmez.

Parke ve Bambu

Bambu parke,masif parkelerde en iyi alternatiftir.Sert ağaç,görünümü,işlemesi ve uzun ömürlülüğü olarak bir favoridir.Çevre dostu bir kaplama çeşididir.Zımpara ve cila gereksinimi yoktur.Genellikle ıslak olan ve çok fazla trafik gören yer için iyi bir seçim değildir.

Laminant Parke

Sert ağaçlara düşük maaliyetli bir alternatiftir.Yüksek nem ve leke tutmaz.Ancak plakalar arasıdaki eklemler neme karşı savunmasız olduğu için su baskınlarında şişme görüldüğünden tamiratı ancak sökülüp bir yenisinin yapılmasıyla mümkündür.

Halı

Birçok yapımcı için caziptir çünkü çeşitli renk ve stilleri vardır.Sıcak,sessiz ve yumuşaktır.Hızlı bir şekilde kurulumu vardır ancak leke tutma ve yıpranması durumunda eski haline gelmesi maliyetlidir.Bazı durumlarda kalıcı hasarlar da mümkündür.

Mutfakta beyaz veya püsküllü bir halı düşünüyorsanız bir kez daha düşünün !

Vinil ve Linolyum

Çevre duyarlılığının artması ile birlikte linolyum zeminlere olan ilgi artıyor.Vinil ve linolyum farklı zemin malzemeleridir ancak ikisi de esnek bir malzemedir.Kurulumu kolaydır.Plakalar,fayanslar ve sac formları ile gelir.Neme karşı son derece dayanıklılardır . Doğal malzemelerle yapılır.Anti-statik yapısı olduğu için toz ve kir oluşumunu önler.Kurulumunda özel bir araç gerektirmez.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Hemen Ara
Teklif Al !